Takmičenje srednjoškolaca
- Home
- aktivnosti
- Edukacija
- Takmičenje srednjoškolaca
Takmičenje srednjoškolaca

Uspješno je završen prvi projekat edukacije ICT klastera, koji je imao za cilj da se kroz interdisciplinarni pristup učenju i praktični rad u kompanijama, učenici pripreme za sve izazovnije tržište rada i dalje akademsko usavršavanje.



Menadžerka za edukaciju u ICT Cortexu, Valentina Beg Deljanin, smatra da je najveća vrijednost projekta sinergija privrede i školstva, a učenici koji su stekli teorijsko znanje kroz školovanje imali su priliku da vide njegovu konkretnu primjenu i da se dodatno motivišu za samo programiranje, što znači da će tržište rada, možda, već sljedeće godine imati ljude koji će doprinijeti da IT industrija raste i napreduje.

“Đacima se naravno sugeriše da nastave školovanje, ali oni su već spremni da sami isprogramiraju informacijski sistem. Nekim učenicima je na početku sve bilo apstraktno, strano, ali kada su počeli nešto konkretno stvarati, kreirati vidjeli su da se to ispred njih formira, da radi. Oni su već postali ljudi koji prilično barataju terminologijom, snalaze se u svemu, objašnjavaju jedni drugima o čemu se radi, motivisaniji su da se u školi dodatno potrude”, rekla je Beg Deljanin.
Jedan od članova žirija, Marko Lekić, kazao je da su bili iznenađeni rezultatom i da je bio potreban ozbiljan rad da bi se došlo do toga.
“Vidimo puno budućih kolega. Mnogo nam je drago. Nadam se da će ovo puno značiti đacima, koje ćemo kasnije gledati na fakultetu i biće nam kolege. Nama, kao industriji mnogo znače ovakvi događaji i trudićemo se da se ovo proširi na druge škole i gradove”, poručio je Lekić.

Prije sedam sedmica ICT Cortex – klaster za informacione tehnologije, inovacije, edukaciju, dizajn i tehnološki razvoj Crne Gore i ETŠ “Vaso Aligrudić” pokrenuli su projekat praktične nastave za učenike trećeg razreda obrazovnog programa „Elektrotehničar za razvoj web i mobilnih aplikacija“. Učešće u projektu je uzela prva generacija učenika koji rade po novom obrazovnom programu u čijoj izradi su učestvovali ugledni univerzitetski profesori, nastavnici srednjih stručnih škola, ali i IT stručnjaci iz ICT Cortex-a.
Projekat praktične nastave, realizovan je u sedam kompanija članica klastera (Alicorn, Amplitudo, Bild Studio, Coinis, Data Design, Logate, Oykos development) a koncipiran je na rješavanju konkretnog zadatka – kreiranje online školske biblioteke.
Cijeli projekat praktične nastave bio je upotpunjen i radionicama koje su pomogle učenicima da osim tehničkih znanja savladaju i prezentacione vještine.
Učenici su prezentovali odrađena rješenja pred stručnim žirijem koji su činili: Tarik Zaimović, ICT Cortex; Saša Adžić, Telekom; Marko Lekić, Fleka; Mihailo Obradović, Codeus; Marko Vučurović, Codingo; Sandra Brkanović, Centar za stručno obrazovanje;
Za sve učenike koji su završili projektni zadatak u verziji 3, od čega je dio timova dostigao i naprednu verziju 5. Cortex je pripremio poseban Learning paket koji im omogućava da 2022. godine konkurišu za stipendiju naše fondacije “Čini dobro” na željenom fakultetu iz oblasti IT-a.

Pretraga
Poslednje objave
- CEDIS novi prijatelj Fondacije „Čini dobro“
- Ninamedia i Fondacija „Čini dobro“ nastavljaju saradnju
- Likovni konkurs za osnovce povodom Svjetskog dana voda
- Reciklaža kao inspiracija: U JU OŠ „Novka Ubović“ upriličen završni događaj projekta “EkoArtLab“
- Radionica “Od papira do juvelira” i posjeta učenika OŠ “Novka Ubović” SSŠ “Spasoje Raspopović”- projekat EkoArtLab
Kategorije
- Novosti (169)